Shtëpi Video A e keni menduar se misri i zier ka këto veti të...

A e keni menduar se misri i zier ka këto veti të mrekullueshme?

Shperndaje në Facebook.


Misri është një nga drithërat më të njohur për shkak të vlerave ushqyese që mbart. Misri ka folate, thiamin, fosfor, vitaminë C, magnez (rreth 10% të vlerës së nevojshme të përditshme), hekur, vitamina B6 dhe B9.
Ai është gjithashtu i pasur me fibra, që do të thotë se ndihmon në tretje. Misri i zier do të ishte një ushqim mjaft i shëndetshëm dhe përmban vetëm 124 kalori/Shendeti.
Ja disa arsye pse duhet të hani misër çdo ditë:
Rregullon tretjen.
Ul rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare.
Zvogëlon mundësinë e absorbimit të kolesterolit në trup.
Rregullon diabetin dhe hipertensionin.
Forcon kockat.
Ka efekte pozitive në lëkurë dhe shikim.
1637