Shtëpi Kuriozitete Dhimbjet e gjurit tani mund të kurohen në shtëpi, ndiqni këto udhëzime!

Dhimbjet e gjurit tani mund të kurohen në shtëpi, ndiqni këto udhëzime!

Shperndaje në Facebook.

Dhimbja në gju është padyshim një nga problemet më të zakonshme shëndetësore. Disa shkaqe të dhimbjeve të gjurit janë:

Artriti
Osteoartriti
Artriti reumatoid
Artriti septik
Bursiti
Cistet e gjurit
Frakturat
Gutta
Dëmtimet dhe paqëndrueshmëritë e ligamentit
Shpesh për të kuruar këto dhimbje mund të bazoheni tek mjekësia alternative e cila mund të rezultojë shumë efikse. Përdorimi i vajit të kokosit dhe piperit të kuq djegës mund t’ju ndihmojë më shumë nga sa mund ta imagjinoni.

Piperi i kuq përmban kapsaikin e cila shkakton një ndjesi të ngrohtë rreth zonës së gjurit, duke reduktuar dhimbjen dhe ënjtjen.

Përbërësit:

2 lugë piper i kuq

1filxhan vaj ulliri

Udhëzime:

Përzieni përbërësit për të përgatitur një paste homogjene dhe aplikojeni atë në zonën e prekur. Përsëriteni këtë proces dy herë në ditë për një javë.

Vaji i kokosit ka gjithashtu veti shumë të fuqishme anti-inflamatore dhe në mënyrë efikase trajton dhimbjet në gju.

Përbërësit:

Gjysëm filxhani vaj kokosi

Udhëzime:

Ngrohni vajin për 3 minuta dhe pastaj e aplikoni atë në gju duke e masazhuar nëpërmjet gishtave. E lini të veprojë për disa orë dhe pastaj lani pjesën e gjurit. Përsëriteni këtë procedurë dy herë në ditë.

Këshillohet të konsultoheni mem mjekun para çdo recete që vendosni të aplikoni!