Shtëpi Shëndetësi E pabesueshme çfarë ndodhë nëse vendosni aspirin në kokë

E pabesueshme çfarë ndodhë nëse vendosni aspirin në kokë

Shperndaje në Facebook.

1-133-620x330

Aspirina është një ndër medikamentet më të përdorura nga njerëzit.
Ajo përdoret për lehtësimin e dhimbjeve të ndryshme dhe ka përdorime të shumta të tjera, disa prej tyre do ta paraqesim në këtë postim:
Lufton zbokthin: përbërësi aktiv në aspirinë, oksidi salicilik ka veti të shumta hidratuese dhe për pasojë është një përbërës shumë i mirë për trajtimin e zbokthit. Copëtoni 2­3 aspirina dhe futini në shampo. Lajeni kokën si zakonisht me këtë shampo.
Pastron lëkurën
Oksidi salicilik është gjithashtu shumë i dobishëm për shëndetin e lëkurës, pasi ai heq lëkurën e vdekur, zvogëlon poret dhe eleminon ënjtet dhe inflamacionet e tjera.
Aspirina mund të trajtojë edhe problemet më të rënda të lëkurës si psoriasis. Shtypni 5 aspirina dhe bëjini pluhur. Përziejni ato në çerek filxhani me ujë dhe hidhini një lugë çaji mjaltë derisa përzierja të marrë trajtën e pastës. Aplikojeni pastën në fytyrë dhe mbajeni për 10 minuta. Bëjeni këtë trajtim çdo ditë derisa të arrini rezultat të dëshiruar.