Shtëpi Lajme “Gjak dhe zjarr”/ Vritet “pasardhësi” i Eskobarit, bosi i tmerrshëm i kokainës

“Gjak dhe zjarr”/ Vritet “pasardhësi” i Eskobarit, bosi i tmerrshëm i kokainës

Shperndaje në Facebook.

Është vrarë Roberto Vargas, “pasardhësi” i Eskobarit. Ai krijoi një reputacion të frikshëm me forcën e krimeve derisa arriti të drejtojë Klanin e Gjirit, grupin më të madh mafioz të vendit të tij.

Jeta e Roberto Vargas, u shënua nga gjaku dhe zjarri. Gjaku i të gjithë atyre që kaluan mes tij dhe interesave të tij, si dhe zjarrit të pistoletës, me të cilën ai hyri në botën mafioze.

I njohur si “Gavilan”, ai u bë i dyti në komandën e kartelit më të madh të drogës në Kolumbi: Klani i Gjirit.

Këtë të enjte, komandantët e Policisë dhe Ushtrisë, të mbështetur nga helikopterët Blackhawk, qëlluan Vargas. Vdekja e kreut u njoftua nga presidenti i Kolumbisë, Juan Manuel Santos, përmes llogarisë së tij në Twitter. Për kokën e tij, autoritetet ofruan 2 milionë dollarë.

Jeta e tij filloi në moshën 16 vjeçare në Uraba, në vendlindjen e tij në departamentin e Antioquia, ku ai u bashkua me radhët e guerrilasve të Ushtrisë Çlirimtare Popullore. Kur grupi kryengritës u çmobilua në vitin 1995, ai kaloi në Forcat e Bashkuara të Mbrojtjes së Vetë-Mbrojtjes të Kolumbisë (AUC) të formuara së fundi, të krijuar nga paramilitari i zhdukur Carlos Castano.

Vargas shpejt u bë i njohur në mesin e shokëve të tij, të cilët e konsideronin atë një njeri të etur për gjak dhe të dhunshëm. Eprorët e tij morën përparësi nga cilësitë e hawkish të “Hawk”, një zog grabitqar i familjes së kurorës, dhe misionet e caktuara, në të cilat ai komandoi masakrat që shkaktuan zhvendosje masive.

Në vitin 2005, me dhjetëra dhe dhjetra të vdekur në shpinë, ai u çmobilua me paramilitarët gjatë qeverisë së Alvaro Uribe Vwlez. Një vit më vonë, ai hyri në bandën kriminale Los Urabenos, e cila u drejtua nga Daniel Rendon, i njohur si “Don Mario”, i cili më vonë u kap dhe u ekstradua në Shtetet e Bashkuara.

Në vitin 2012, kur u emërua shefi ushtarak i Urabenos, “Gavilan” filloi të demonstrojë temperamentin e tij të dhunshëm duke urdhëruar një grevë të armatosur në tre departamente të bregdetit kolumbian të Karaibeve. Pastaj ai përsëriti strategjinë në 20 komuna ku ai i pengoi shkollat dhe dyqanet të hapeshin. Ai kishte për qëllim të sfidonte dhe të tregonte forcën e tij ndaj shtetit kolumbian.

Në vitin 2011, Vargas urdhëroi vrasjen e disa studentëve të universiteteve që u vendosën në një plazh, vetëm për shkak se ata – pa dijeninë e tyre – ishin afër një vendi ku një anije do të transportohej me kokainë.

Natyra e dhunshme e “Hawk” u reflektua edhe në praktikat e tyre seksuale: të miturit ishin trofeu i tyre i luftës. Në vendet ku ushtronte fuqinë dhe ndikimin e tij, detyroi vajzat midis moshës 12 dhe 15 të kryenin marrëdhënie seksuale me të. As familjet, as të miturit nuk mund t’i mohonin dëshirat e narkos. Përndryshe ata vriteshin.

Në vitin 2016, policia kapi 9.2 ton kokainë që ishte fshehur nën tokë në një strehë. Vlera e drogës vlerësohej në më shumë se 250 milionë dollarë. Ishte kapja më e madhe e kokainës tek një njeri i vetëm në historinë e Kolumbisë.

Pas këtij operacioni, Gavilan u betua për hakmarrje. Kjo ishte mënyra e vendosjes së çmimit, në stilin më të mirë të Pablo Escobar, në krye të gjeneralëve të policisë. Përveç kësaj, ai urdhëroi të ashtuquajturën pistoleta e tij, ku ai pagoi rreth 800 dollarë për policin e vrarë.

Autoritetet kolumbiane kanë rritur operacionet kundër trafikantit të drogës që nga 2016 dhe vetëm këtë të enjte arritën ta vrisnin.

Burimi: InfoBae | Përktheu dhe Përshtati: JOQ.al