Shtëpi Shëndetësi Kjo bimë bën mrekullira, shëron paralizat, aktivizon qarkullimin e gjakut dhe shëron...

Kjo bimë bën mrekullira, shëron paralizat, aktivizon qarkullimin e gjakut dhe shëron shumë sëmundje të tjera (Receta)

Shperndaje në Facebook.

Sherebela është një fabrikë benefitesh për shëndetin tuaj. Një nga ato është në humbjen e kileve të tepërta. Sot do të flasim për të gjitha përfitimet e kësaj bime të mrekullueshme. Sipas hulumtimit, sage ka elementë thelbësor si vitamina C, B, glukozë, saponin, enzime baktericide, estrogjen, baktericid dhe kalium.

Përfitimet e Sherebelës:

Aktivizon qarkullimin e gjakut

Balancon sistemin nervor

Heq lodhjen dhe këputjen e trupit

Ka benefite për njerëzit që kanë anemi

Është astringent

Lufton diarren
Heq simptomat e menopauzës si: të përzierat, afshet e të nxehtit, marramendjet, djersitjen natën, dhimbjet e kokës, etj.

Është antidiabetik, ul nivelet e sheqerit në gjak

Sedativ në sistemin e tretjes

Pengon prodhimin e djersës

Shëron ulçrat dhe plagët në stomak

Mbron mukozën vaginale

Si ta përdorni këtë bimë të mrekullueshme:

Për fytin dhe mishrat e dhëmbëve: Përgatisni një lloj përzierje me sherebelë dhe ujë dhe bëni gargarë tre herë në ditë.

Kundër djersës: Përgatiteni duke zhytur gjysëm litër alkool dhe 70 ose 50 gram sherebelë të tharë për një javë, trazojeni përditë. Pini 50 pika nga ajo 1 ose 2 herë në ditë.

Për sistemin nervor, tretës dhe gjinekologjik: Hidhni 4 gramë gjethe sherebele në një enë me ujë lëreni të qëndrojë për disa minuta dhe pijeni.

Kundër reomatizmës dhe paralizës: Zieni 2 grushta me sherebelë në dy litra ujë për 15 minuta, më pas kulloheni dhe hidheni në një vaskë. Bëj një banjë me të dy ose tre herë në javë.

Kujdes

Mos e konsumoni muajt e parë të shtatëzanisë.

Nuk duhet ta konsumojnë as gratë që i japin gji fëmijës sepse bllokon prodhimin e qumështit.