Shtëpi Shëndetësi Ndaloni gjakderdhjen në hundë në moment vetëm me këtë përzierje

Ndaloni gjakderdhjen në hundë në moment vetëm me këtë përzierje

Shperndaje në Facebook.

Gjakderdhja në hundë mund të ndodhë spontanisht, atëherë kur membranat e hundës thahen. Kjo është e zakonshme në ditët me shumë diell ose gjatë ditëve të dimrit, kur ajri në shtëpi është i thatë për shkak të pajisjeve ngrohëse.

Ka disa njerëz të cilët janë shumë të ndjeshëm të cilët pësojnë gjakderdhje nga hundët edhe nga goditje shumë të vogla.

Faktorët të tjerë të cilët shkaktojë gjakderdhjen lidhen edhe me:

Ndryshimi i temperaturës

Përdorimin e alkoolit

Konsumimi në masë të madhe i ushqimeve të përpunuara dhe të skuqura

Stresi dhe mungesa e gjumit

Mangësi në vitamina të caktuara

Hipertension

Ajo që është e rëndësishme në ndalimin e gjakderdhjes është se duhet të bëni ndryshime në mënyrën e jetesës. Tregoni kujdes në ato që hani dhe shtoni sa më shumë perime, fruta, produkte të mishit dhe qumështit në dietën tuaj.

Ushqime të tilla si portokalli, karota, luleshtrydhet janë ideale për trajtimin e gjakderdhjes.

Kjo recetë është pikërisht ajo që ju duhet nëse vuani nga problemi i gjaderdhjes nga hunda.

Përbërësit:

1 karotë

1 portokall

1 rrënjë lule lotusi

1 copë xhexhefil

Përgatitja:

Qërojini përbërësit dhe prejini në copa mesatare. Vendosini në një shtrydhëse frutash derisa të merrni një masë të caktuar lëngu.

Pijeni atë menjëherë sapo të keni një ndjesi gjakderdhje dhe ajo do të ndihmojë në mpiksjen e gjakut.

Përbërësit përmbajnë vitaminë C, e cila ka aftësinë të forcojë arteriet.