Shtëpi Video Një grua pinte nga një gotë me lëng të domateve për dy...

Një grua pinte nga një gotë me lëng të domateve për dy muaj: Rezultatet janë të mahnitshme!

Shperndaje në Facebook.

leng-domateve-gote-dy-muaj-rezultate-mrekullueshme

Të gjithë e dimë dhe besojmë se domatet kanë cilësi të forta dhe të shëndetshme andaj edhe konsiderohen si super-ushqim. Disa ekspertë nga Universiteti i Tajvanit kanë vendosur të bjënë një eksperiment lidhur me këtë çështje.

Ata kanë mbledhur disa gra të moshave, peshave dhe origjinave të ndryshme, dhe u kanë dhënë nga një gotë lëng domateje (250 ml) për çdo ditë gjatë dy muajve.

Ndryshimi i parë i dkushëm ishte humbja e konsiderueshme e peshës, që ndodhi për shkak të largimit të depozitimit të dhjamit nga trupi.

Femrat që morën pjesë në këtë studim nuk i kanë ndryshuar shprehitë e tyre të të ushqyerit apo të stërvitjeve, mirëpo rezultatet ishin evidente vetëm pas ca ditëve. Për më tepër, këtyre femrave iu është marrë gjak para dhe pas eksperimentit dhe rezultatet kanë qenë marramendëse, u është ulur në mënyrë të konsiderueshme niveli i kolesterolit, i likopinës- një antioksidant në domatë që është shumë i vyeshëm për shëndetin.

Rezultatet e eksperimentit tregojnë më tepër se çështë pritur, gjegjësisht domatet ofrojnë të mira të shumta për shëndetin tonë. Një gotë e vetme nga lëngu i domateve në ditë e forcon imunitetin, ndihmon kundër sëmundjeve të zemrës si dhe ul rrezikun e zhvillimit të kancerit.

Për më tepër, kjo pije freskuese parandalon sëmundjet e fshikëzës, pankreasit, mushkërive dhe mëlçisë, ndihmon me tretjen e ushqimit, parandalon mbajtjen e ujit dhe e përmirëson shëndetin në përgjithësi.

Lëngu i domateve e redukton kollën, parandalon aneminë, liron nga simptomet reumatike dhe përforcon gjakun; është i shkëlqyer pët lëkurën tuaj, përmban kalium, kalcium, proteina bimore, karbohidrate dhe vitaminën esenciale C.

është mjet natyrir për shtrëngimet e muskujve pasiqë është i pasur me magnez- 11mg në 100 g.

Reçeta e lëngut shtëpiak nga domatet

Përbërësit:

-6 kg domate

– 2 lugë gjelle me kripë

– 4 lugë gjelle me sheqer

Mënyra e përgatitjes:

I largoni bishtat e domates dhe i pastroni me ujë të ftohtë, pastaj i copëtojmë dhe i bluajmë.

I shtojmë kripën dhe sheqerin dhe i lëmë të ziejnë, i përziejmë shpesh që të parandalojmë djegien. Pasi të vlojnë i fërgojmë për 10 minuta dhe përziejmë gjatë tërë kohës.

Lëngu i ngrohtë i fërguar i domateve duhet të vendoset në shishe të xhamit të sterilizuara dhe të mbyllura mirë. Pasi të fotohet, i deponojmë shishet në një vend të ftohtë.

Ky lëng shtëpiak i domateve do e ndryshojë padyshim mënyrën se si ndjeheni dhe duken, por nëse dëshironi të bleni nëj të tillë sigurohuni që të jetë organike pasiqë efektet nuk do të jenë të plota./