Shtëpi Video Receta kundër ënjtjes së këmbëve

Receta kundër ënjtjes së këmbëve

Shperndaje në Facebook.

Majdanozi është bimë e dobishme e cila mund të përdoret në disa mënyra, pasi di të mbrojë prej disa sëmundjeve. Majdanozi mund të ndihmojë edhe për ënjtjen e këmbëve, e njohur ndryshe si edemi.

Emërtimi “edem” do të thotë mbajtja e lëngjeve në trup. Nganjëherë, kjo mund të jetë normale që të ketë pak ënjtje në këmbë, për shembull nëse gjatë gjithë ditës qëndroni në këmbë, apo qëndroni ulur gjatë shtatzënisë.

Mirëpo, ënjtja e këmbeve dhe nyjave njihet si edemi periferik, që sinjalizon në veshka, probleme me zemër, sëmundjeve të mëlçisë apo në ilaçe të ndryshme që shkaktojnë mbajtjen e lëngjeve në trup.

Majdanozi njihet si diuretik natyral dhe ndihmon në largimin e ujit dhe kripës tepricë nga trupi. Majdanozi është i pasur me kalium, vitamina A dhe C.

Receta kundër ënjtjes– Doktori amerikan, John R. Cristopher sugjeron që të pini së paku dy litra çaj të fortë nga majdanozi në ditë. Doza mund të shtohet në një gotë çaj në ditë. Kur ta përgatisni çajin, përdorni gjethe të freskëta të gjelbra. Mbushni ¼ e gotës majdanoz. Derdhni ujin e valuar dhe lëreni të qëndrojë për 5 deri 7 minuta.

kembe-2-700x467