Shtëpi Teknologji SHBA DO TA FURNIZOJË ME TEKNOLOGJI TURQINË PËR TA MBROJTUR KUFIRIN…

SHBA DO TA FURNIZOJË ME TEKNOLOGJI TURQINË PËR TA MBROJTUR KUFIRIN…

Shperndaje në Facebook.

Shtetet e Bashkuara janë duke i shpejtuar përpjekjet për ta ndihmuar Turqinë në kufirin me Sirinë-është shprehur një zyrtar i lartë i SHBA-ve, duke e furnizuar atë edhe me teknologji për ti siguruar kufinjtë.

Uashingtoni dhe Ankaraja kanë diskutuar për dy muaj marrëveshjen për sigurimin e kufirit 98 kilometra të gjatë i cili ka shërbyer si transit i militantëve të Shtetit Islamik.

Pjesën tjetër të kufirit në Siri e kontrollon Shtetit Islamik. Vendimi për ta siguruar atë erdhi si urgjencë pas sulmeve terroriste të Parisit.

Zv/presidenti amerikan Joe Biden do të arrijë në Turqi të enjten ku do të takohet me presidentin Tayyip Erdogan dhe kryeministrin Ahmet Davutoglu për të diskutuar për mënyra të ndryshme për mposhtjen e ISIS-it.

11