Shtëpi Lajme Shkenca: Femrat me vithe të mëdha janë më të mençura dhe më...

Shkenca: Femrat me vithe të mëdha janë më të mençura dhe më të shëndetshme

Shperndaje në Facebook.

khloe_kardashian_booty-2

Një studim ka pohuar se për gratë, çelësi i një jete më të miri është të pasurit të pasme të mëdha. Shkencëtarët kanë zbuluar se femrat me të pasme të mëdha janë shumë më inteligjente dhe më rezistente ndaj sëmundjeve kronike.

Studime të shumta kanë treguar se femrat me vithe të mëdha janë më të prira të kenë nivele të vogla të kolesterolit dhe të prodhojnë më shumë hormone për ta metabolizuar sheqerin, transmeton Telegrafi.
Të pasurit të pasme të mëdha është edhe në favor të hormonit i cili e rregullon peshën dhe për hormonet antipezmatuese, antidiabetike etj.

Vithet e mëdha ndërlidhen edhe me inteligjencë

Inteligjenca e madhe është për shkak të yndyrave Omega-3 të cilat fillimisht nevojiten për t’i pasur vithet e mëdha.

Këto yndyra janë dëshmuar se e nxisin zhvillimin e trurit.

Vlen të ceket se edhe fëmijët që lindin nga nënat me ije të mëdha janë shumë më inteligjentë. /Telegrafi/