Si ta mbani tualetin gjithmonë të pastër dhe me aromë të freskët?

Si ta mbani tualetin gjithmonë të pastër dhe me aromë të freskët?

Shperndaje në Facebook.

tualet_1477702764-6030849-png

Mund të pajtoheni kur themi se nuk ka asgjë më të ndytë sesa pastrimi i tualetit.
Sidoqoftë, një tualet i pastër dhe i freskët ndihmon ta mbani të gjithë shtëpinë të shëndetshme, dhe për këtë arsye është e rëndësishme që të bëni çmos për ta mbajtur atë të pastër, transmeton Telegrafi.

Lajmi i mirë është se mund të bëni vet produkte shtëpiake me të cilat mund ta pastroni tualetin, duke i eliminuar të gjitha mikrobet dhe mikroorganizmat.

Përbërësit:

– Shtatë deri tetë gota sodë buke

– Dy gota lëng limoni

– Një lugë gjelle uthull

– Një lugë gjelle peroksid hidrogjeni (3 për qind, të cilin mund ta blini në farmaci)

– 15 pika vaj aromatik

Procedura:

Në një tas vendosni sodën e bukës dhe derdhni lëngun e limonit. Pastaj, në një tas të vogël përzieni hidrogjenin peroksid dhe uthullën. Bashkoni të dyja dhe vendosni vajin aromatik, sipas përzgjedhjes suaj.

Lexo edhe  Tronditet bota, Adolf Hitler nuk ka vdekur, ja ku jeton

Me ndihmën e lugës krijoni forma të gjysmë topit dhe vendosni ato në një letër gatimi për t’u tharë. Nëse dëshironi, mund të aplikoni edhe një kombinim të ujit me uthull në guaskën e tualetit.

Në fund, gjysmë topave ju nevojiten të paktën katër orë për t’u tharë, edhe pse këshillohet t’i lini ashtu tërë natën.

Të nesërmen, ata i futni në një tas afër tualetit kur të jenë tharë dhe i lini ashtu.

Brenda pak kohe do të vëreni që tualeti juaj është më i pastër dhe mban erë më të mirë.